fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

مجلس نمایندگان: مسئولان نهادهای امنیتی ظرفیت مدیریت جنگ را ندارند

خبرگزاری یاش: حملات تروریستی اخیر و افزایش ناامنی‌ها، پای مسئولان نهادهای امنیتی را به مجلس نمایندگان کشاند. اعضای مجلس نمایندگان، رئیس امنیت ملی، وزیر دفاع و وزیر امور داخله  را برای پاسخگویی در مورد افزایش ناامنی‌ها امروز استجواب کردند. این نمایندگان می‌گویند، مسئولان نهادهای امنیتی ظرفیت مدیریت جنگ را ندارد و از همین رو ناامنی‌ها افزایش یافته است.

فوزیه کوفی، عضو کمیسیون امور زنان مجلس نمایندگان، امروز (چهارشنبه ۸ حمل) گفت با توجه به کمک‌های نظامی جامعه جهانی به نیروهای امنیتی کشور در سال گذشته هنوز هم جغرافیای جنگ تغییر نکرده بلکه گروه‌های تروریستی مناطق بیشتری را نسبت به گذشته در کنترول خود گرفته‌اند.

وی افزود: «با امکاناتی که نیروهای امنیتی در اختیار دارند، اکثر مناطق کشور (ولسوالی‌ها و روستاها) در کنترول گروه‌ طالبان‌اند. به چه دلیل نیروهای امنیتی نتوانسته جغرافیایی جنگ را تغییر دهند؟ منسوبین که امروز تقاعد داده شده‌اند باظرفیت‌تر و با تجربه‌تر از مسئولان نهادهای امنیتی‌اند و باید به جای آن‌ها در رأس این نهادها می‌بودند».

شکریه پیکان، نماینده مردم قندوز، می‌گوید بیش از ۸۰ درصد خاک این ولایت در کنترول طالبان است و این گروه از جمع‌آوری عشر و پول صرفیه برق، خود را تمویل می‌کند.

کرام الدین رضا زاده، نماینده مردم غور، از افزایش ناامنی‌ها در این ولایت ابراز نگرانی کرده و هشدار داد در صورتی که مسئولان نهادهای امنیتی به امنیت این ولایت توجه نکنند، ناامنی در غور به معضل جدی برای حکومت مرکزی مبدل خواهد شد.

وی افزود: «در اکثر ولایات حکومت ۱۵ در صد هم حاکمیت ندارد و ولایت غور هم شامل این ولایات است. اگر مسئولان نهادهای امنیتی برای جلوگیری از افزایش ناامنی در این ولایت اقدام نکنند، شمال افغانستان هم ناامن خواهد شد. ولایت غور دروازه ولایات شمال است و باید به آن توجه جدی شود در غیر آن معضل امنیتی آن از معضل فراه و هلمند و جدی‌تر خواهد شد».

در استجواب امروز مجلس نمایندگان طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع ملی و ویس احمد برمک وزیر امور داخله برای پاسخگویی به مجلس حاضر شدند. اما معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی به دلیل سفر هیئت استخباراتی قزاقستان به کابل، از شرکت در این جلسه خودداری کرده و به‌جایش معاون اوپراتیفی امنیت ملی را به پارلمان فرستاده بود. قرار است این هیئت فردا وارد کابل شود.

اکثر اعضای مجلس نمایندگان از نادیده گرفتن جایگاه پارلمان از سوی رئیس امنیت ملی انتقاد کرده و به معاون اوپراتیفی امنیت ملی اجازه ورود به داخل تالار را ندادند.

همایون همایون، نایب اول مجلس که ریاست جلسه را به عهده داشت، گفت: «عذر رئیس امنیت ملی موجه نیست و به‌خاطر عزت پارلمان، به کسی که خانه ملت را بی‌عزت می‌کند، اجازه داده نمی‌شود». این اقدام رئیس مجلس با مخالفت شماری دیگر نمایندگان مجلس روبرو شد.

 قدرت الله صحاک، نماینده مردم تخار، این اقدام رئیس مجلس را خلاف اصول و ظایف داخلی مجلس نمایندگان خوانده و گفت برای اجازه دادن معاون اوپراتیفی امنیت ملی باید رأی‌گیری شود.

اعضای مجلس نمایندگان، از ناکامی نهادهای امنیتی در تأمین جان شهروندان انتقاد کردند. پس از انتقادها و سوال‌های اعضای مجلس نمایندگان، در مورد بدتر شدن اوضاع امنیتی از مسئولان نهادهای امنیتی، جلسه استجوابیه مجلس، به دور از دید رسانه‌ها انجام شد. طارق شاه بهرامی وزیر دفاع از مجلس نمایندگان خواست، تا کمره‌های فلم‌برداری مجلس نمایندگان خاموش شود و به گونه سری بتواند آزاد‌تر حرف بزنند.

سری شدن جلسه مجلس نمایندگان در مورد اوضاع امنیتی با انتقاد برخی دیگر اعضای مجلس روبروشد. به گفته آنان، مسئولان نهادهای امنیتی توجهی به ناکامی‌های‌شان در برابر مردم نداشته و از این رو خواستار سری شدن جلسه شدند.

عبدالقادر زازی وطندوست، منشی پیشین مجلس نمایندگان، گفت: «اگر رئیس امنیت ملی سری بودن جلسه را پیشنهاد می‌کرد، برای ما قناعت بخش بود، مسائل استخباراتی باید پنهان بماند. اظهارات وزیر دفاع و وزیر امور داخله، در مورد اوضاع امنیتی ایجاب نمی‌کرد که جلسه سری شود».

اعضای مجلس نمایندگان، نهادهای امنیتی را به ناکامی در جلوگیری از حملات تروریستی متهم کرده می‌گویند ناتوانی نهادهای امنیتی در کشف و استخابارات باعث بدتر شدن اوضاع امنیتی شده است.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن